Warsztaty ceramiczne dla dziecka sposobem na nudę

Małe dzieci uwielbiają zajęcia plastyczne. Z przyjemnością, malują, rysują i wycinają. Chętnie też lepią z plasteliny czy modeliny. Taka forma zabawy rozwija je manualnie, wspomaga też naukę skupienia i koncentracji. Te aktywności z czasem mogą się jednak nudzić, a przez to nie są już tak atrakcyjne. Warto więc poszukiwać dla nich nowych wyzwań. Lepienie z gliny jest jednym z nich.

Zalety warsztatów ceramicznych dla dziecka

warsztaty ceramiczne dla dzieckaDzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. W ten sposób poznają kolory, nazwy zwierząt, a z czasem również litery i cyfry. Są przy tym bardzo ciekawe świata, a więc i nauka idzie im z łatwością. Chętnie podejmują również nowe wyzwania. Każda nowa rzecz czy zajęcie budzi ich zachwyt. To sprawia, że nauczyciele oraz rodzice wymyślają coraz to nowe sposoby spędzania czasu z dzieckiem. Organizowanie im w ten sposób wolnego czasu jest bardzo ważne, bo przygotowuje do zajęć szkolnych i związanych z nimi obowiązków. Trudno jest czasem o nowe pomysły. W ostatnim czasie jednak bardzo popularne stały się warsztaty ceramiczne dla dziecka. Są ciekawą formą spędzania wolnego czasu, niezwykle ambitną i innowacyjną. Kilkulatek może swobodnie bawić się w glinie, która sama w sobie jest dla niego tworzywem nowym. Daje się łatwo formować, można przy jej pomocy wykonać wiele ciekawych figur. Ciekawą propozycją jest też wykonanie odcisku małej rączki lub przedmiotów znalezionych w ogrodzie, np. liści. Glinę można kupić samodzielnie, ale bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty warsztatów ceramicznych dedykowanych dzieciom. Prowadza je animatorzy, którzy albo przyjeżdżają do przedszkoli i szkół, albo zapraszają najmłodszych do siebie. Taka zorganizowana wycieczka jest dla uczniów wspaniałą przygodą. A co daje dzieciom lepienie z gliny? Po pierwsze, dobrą zabawę. Po drugie, warsztaty ceramiczne dają dziecku poczucie satysfakcji, bo tworzy ono coś samodzielnie. Dodaje mu więc pewności siebie i motywuje do dalszych działań. Po trzecie, pobudzają wyobraźnię i kreatywność, uczą cierpliwości. I po czwarte, co bardzo ważne, pozwalają spożytkować nadmiar energii i przygotowują do nauki pisania poprzez trening ruchowy rąk i palców.

Każdy z nas pamięta z dzieciństwa, jak dobrze było bawić się w piasku czy lepić z plasteliny. To bardzo pozytywne doświadczenia, nic zatem dziwnego, że chcemy tego samego dla swoich dzieci. Warsztaty ceramiczne są sposobem nie tylko na wspólne spędzenie czasu, ale też naukę wielu istotnych rzeczy. To radość sama w sobie i zabawa, która pochłonie nasza pociechę na długi czas.