Samonośne pawilony łukowe

Hale o konstrukcji łukowej to praktyczne oraz ekonomiczne rozwiązanie w realizacji inwestycji budowlanych na potrzeby gospodarstw rolnych czy obiektów przeznaczonych do użytku publicznego takich jak np. hale sportowe, korty tenisowe itp. Dzięki samonośnej konstrukcji specjalnie giętego dachu umożliwiają szybką realizację prac montażowych i charakteryzują się dużą szczelnością, mogąc pełnić funkcję magazynu dla firm transportowych lub spedycyjnych.

Atuty konstrukcyjne hal łukowych

hale łukoweAtrakcyjne rozwiązanie, jakim jest inwestycja w realizację projektu budowlanego takiego jak hale łukowe wymaga szeregu skrupulatnych prac projektowych. To od dokładności obliczeń zależy wytrzymałość oraz nośność hali, dlatego decydując się na inwestycję w konstrukcję samonośną skorzystajmy przede wszystkim z pomocy doświadczonego projektanta. Specyfika techniczna pawilonów z dachem formowanym za pomocą specjalistycznych maszyn za pomocą technologii falcowania umożliwia szybką oraz ekonomiczną pod względem finansowym realizację inwestycji. Charakterystyczna łukowa struktura może pełnić funkcję samodzielnego zadaszenia montowanego na betonowych ścianach, lub samodzielnie- jednocześnie stanowić całokształt hali o średnicy do 30m. Skomplikowany proces projektowania hali wymaga uwzględnienia wielu kwestii takich jak wyznaczenie profili cienkościennych wraz z obliczeniem poprawek stateczności globalnej oraz dyspersyjnej. Mimo tego, budowa wiat o samonośnej konstrukcji łukowej w infrastrukturze zarówno dotyczącej gospodarstw rolnych jak również projektów realizowanych w obrębie aglomeracji miejskich staje się coraz popularniejsza, szczególnie ze względu na niebywale krótki czas realizacji. Czas potrzebny na postawienie pawilonu o wymiarach 26x18m to od 3 do maksymalnie 6 dni, a koszty związane z realizacją budowy to zakres ok. 156 000 zł. W przeciwieństwie do konwencjonalnych metod budownictwa bazujących na stalowych czy drewnianych konstrukcjach samonośne hale łukowe charakteryzują się dużą szczelnością, ze względu na specyficzny rodzaj łączyny spajającej poszczególne elementy zadaszenia. Gotową, wyprofilowaną konstrukcję hali montuje się na stopach fundamentowych za pomocą śrub.

Celem zabezpieczenia przed działaniem szkodliwych czynników takich jak np. deszcz czy mrozy całość pokrywa się warstwą ocynku, której zadaniem jest chronić stalowy dach przed procesem korozji. Dodatkowym atutem zadaszeń projektowanych na podstawie konstrukcji łuku kołowego jest fakt, że dzięki wygiętemu, profilowanemu dachowi niwelujemy konieczność systematycznego odśnieżania dachu. Karbowana blacha pełni jednocześnie funkcję odprowadzającą opady do gleby, co pomaga uniknąć wystąpieniu potencjalnych przeciążeń.