Przestrzeganie zasad BHP

Przyszedłem dzisiaj rano do pracy i okazało się, że czeka nas dość poważne szkolenie z bezpieczeństwa w pracy, które zdaniem naszego szefa nie mogło być odłożone na później. Miałem kilka obowiązków zaplanowanych do wykonania na ten dzień, jednak szef powiedział mi, że nie muszę się tym w ogóle przejmować, gdyż BHP jest najważniejsze i grunt, abym nabył odpowiednie umiejętności podczas tego dnia.

Dzień zapełniony szkoleniem BHP

szkolenia bhpDzień był jakby nie patrzeć pełen wrażeń z tego względu, że pierwsza część szkolenia BHP to była część teoretyczna. Dwóch pracowników odpowiedzialnych za szkolenie przyszło i powiedziało nam, jakie mają plany wobec nas jeśli chodzi o szkolenie. Wiedzieliśmy, że w większości przypadków takie szkolenie są niezbyt ciekawe, ale po paru godzinach aż do przerwy okazało się, że warto na nie postawić. W końcu chodzi tutaj o to, aby nauczyć się czegoś więcej o zasadach bezpieczeństwa. Szkolenia BHP realizowane powinny być także z dużą dozą wiedzy i tak się właśnie stało w naszym przypadku. Stwierdzam, że jeśli chodzi o najlepsze szkolenia w mieście, to to na pewno należało do czołówki. Po paru godzinach przyszła część na szkolenie teoretyczne z elementami praktyki, dzięki czemu widzieliśmy na własnej skórze jak powinno się zachowywać w określonych sytuacjach. Mieliśmy nawet okazję przeprowadzić symulację alarmu przeciwpożarowego i wtedy okazało, się że nasza firma jest faktycznie dobrze przystosowana jeśli chodzi o wszelkie drogi przeciwpożarowe oraz wyjścia ewakuacyjne. Gdyby nie to szkolenie BHP, to na pewno nie wiedziałbym, że istnieje coś takiego jak pierwsza pomoc. Tutaj jednak dowiedziałem się niezbędnych podstaw, które umożliwią mi pomoc moim kolegom, jeśli tylko przyjdzie taka potrzeba, a także ci będą w stanie pomóc mi, w zależności od okoliczności. Szkolenia BHP jak dowiedziałem się od szefa po ośmiu godzinach intensywnej pracy z instruktorami odbywać się będą raz na pół roku. Myślałem, że odbywają się nieco rzadziej, ale z drugiej strony może to i lepiej, gdyż faktycznie będę mógł podszkolić się nieco bardziej i przede wszystkim przypomnieć sobie te kwestie, o których nauczyłem się wcześniej. Szkolenia oraz kursy z bezpieczeństwa w pracy muszą być przeprowadzane przez firmy, które mają w tym w temacie spore doświadczenie. Moim zdaniem to każda firma, która chce zacząć działać powinna zacząć od dobrego szkolenia. Takie szkolenie jest pełne przede wszystkim merytorycznych informacji, które pozwolą nam nauczyć się podstaw pracy.

Bezpieczeństwo w pracy uważam za wcale nie nudny temat, ale na pewno bardzo przydatny. Zwłaszcza jeśli chodzi o naszą branżę. Po szkoleniu zapytałem się także moich kolegów, co oni o tym myślą i dowiedziałem się, że faktycznie każdy z nich był zadowolony mimo tego, że szkolenie trwało praktycznie cały dzień i nie mogli wykonywać oni swoich obowiązków. I tak powiedzieli, że nie mogą się doczekać kolejnej lekcji, która odbędzie się już za sześć miesięcy.