Najlepszy rodzaj szamba

Prawo budowlane wyszczególnia wszystkie cechy, które posiadać musi budynek mieszkalny. Każdy z budynków mieszkalnych musi posiadać system, który będzie odprowadzać ścieki z domu poza jego obręb. Niestety nie w każdej miejscowości na terenie Polski, jest wykonany system kanalizacyjny. Osoby mieszkające w takich miejscowościach, muszą wykonać swój własny system kanalizacyjny w postaci szamba, które trzeba opróżniać. Ścieki z szamba wywożone są do oczyszczalni ścieków, dzięki temu środowisko nie jest zanieczyszczane.

Okrągły zbiornik na ścieki

okrągłe zbiorniki na szamboIstnieje kilka rodzajów zbiorników na szambo. Najczęściej spotykane są okrągłe zbiorniki na szambo. Swoją popularność zawdzięczają między innymi temu, że są tanie i niezawodne. Wykonanie takiego szamba jest bardzo prosta. Wystarczy wykopać w ziemi otwór o odpowiedniej średnicy i głębokości, którą uważamy za słuszną, a następnie wpuścić w ten otwór kręgi betonowe. Ten rodzaj szamba jest bardzo uniwersalny, ponieważ to my ustalamy jaką głębokość będzie miało nasze szambo, pozwala to na wykonanie szamba o takiej głębokości, abyśmy nie musieli zbyt często go opróżniać. Opróżnianie takiego szamba polega na wypompowaniu jego zawartości wprost do zbiornika szambiarki. Wykonując taki zbiornik na szambo, powinniśmy zadbać o to, aby był on odpowiednio szczelny, aby zawartość nie wylewała się poza obręb zbiornika. Mieszanka betonu z której wykonany jest okrągły zbiornik, charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne takie jak pęknięcia. Taki beton nie wchodzi w reakcję z żadnymi substancjami używanymi do czyszczenia muszli klozetowych, które trafiają do zbiornika wraz z ściekami, dzięki temu takie zbiorniki charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Wykonanie takiego zbiornika wymaga trochę pracy, ale z racji tego, że zbiorniki tego typu są tak wytrzymałe, to wykonujemy taką pracę raz w życiu. Nie musimy robić tego samodzielnie, ponieważ na rynku znajduje się kilka firm, które wykonają taką pracę za nas w profesjonalny sposób, a ich usługi nie są t=zbyt drogie.

Koszt wykonania takiego szamba uzależniony jest przede wszystkim od tego jak głęboki ma być zbiornik, ponieważ im głębszy zbiornik, tym potrzeba więcej elementów składowych okrągłego szamba, a za każdy z elementów płacimy z osobna. Jeden element posiada pojemność około tysiąca pięciuset litrów, więc w bardzo łatwy sposób możemy policzyć ilość potrzebnych elementów, które będą nam potrzebne do wykonania zbiornika na szamba o określonej przez nas pojemności.