Dron obserwacyjny Hubsan

Wyścigami dronów zajmowałem się od dawna, choć od dłuższego czasu przestałem uczestniczyć w zawodach, głównie przestawiając się na tuning i naprawę maszyn. Mimo to, nie odłożyłem starego drona na półkę, wielokrotnie znajdując dla niego wiele różnych zadań, choć nie związanych z lotami wyczynowymi. Gdy sprzęt wreszcie zużył się na tyle, by nie nadawać się nawet na części zamienne, postanowiłem sprawić sobie nowego drona, tym razem rekreacyjnego i obserwacyjnego.

Dron od Hubsana do rekreacyjnego użytkowania

profesjonalny dron hubsanDotychczas skupiałem się na dronach wyczynowych, głównie mając na uwadze osiągi i jak największą responsywność na nawet najbardziej wymagające manewry. Drony rekreacyjne jednak nie posiadały takich cech jak wyczynowe, mając jednak o wiele więcej funkcji i elektronicznych dodatków, niespotykanych w odmianach wyścigowych. Były także stabilniejsze i mniej podatne na wszelkiego rodzaju zaburzenia równowagi lotu. Spośród wszystkich dostępnych modeli, najbardziej spodobał mi się profesjonalny dron hubsan, głównie ze względu na wygląd, dość podobny do wyścigowych modeli które dotąd obsługiwałem. Mimo opływowej, nowoczesnej konstrukcji, był to dron typowo rekreacyjny, choć wyposażony został w wiele bardzo zaawansowanych dodatków. Przede wszystkim, nowością dla mnie był programowalny tryb lotu automatycznego. Drony wyczynowe nie posiadały takiej funkcji, z oczywistych przyczyn, a był to o tyle ciekawy dodatek, iż można go było kontrolować ze zwykłego telefonu, po wgraniu aplikacji sterującej i uruchomieniu wi-fi. Kolejną nową funkcją był tryb rozpoznawania właściciela i gestów, co było nierzadko przydatne, choć najczęściej był to dodatek służący wyłącznie do zabawy. Dron wyposażony był również w bardzo wysokiej jakości kamerę, która pozwalała na odbiór obrazu o dużych rozdzielczościach. Kamera owa mogła zostać sprzężona z komputerem stacjonarnym lub laptopem, by móc oglądać nagrywany obraz na żywo.

Dron ten był o wiele większy niż mój poprzedni model wyścigowy, był również cięższy i posiadał znacznie więcej dodatków, więc normalne było, iż standardowa bateria wytrzymywała znacznie krócej niż w przypadku lekkiego drona wyczynowego, aczkolwiek bez trudu można było dostać baterie o zwiększonych pojemnościach, jak również wiele dodatków, poprawiających i tak bardzo dobre osiągi drona. Po nieznacznym poprawieniu stabilności, można nim było śmiało filmować z powietrza bez żadnych problemów z jakością obrazu, a po wymianie baterii mógł on być zabierany nawet na wielogodzinne imprezy.