Dom drewniany i murowany – jak zdecydować?

Dom to marzenie wielu z nas. Chcemy mieć swój kawałek przestrzeni, swój mały świat, gdzie będziemy mogli hałasować do woli, nie słysząc narzekania sąsiadów. Miejsce, gdzie stworzymy przytulny taras czy ogródek warzywny. Poddasze z pokojami dla naszych dzieci w pastelowych odcieniach bywa spełnieniem marzenia z dzieciństwa. Kiedy już zdecydujemy się na taką inwestycję, rynek zaskoczy nas wielością projektów, technologii i rozwiązań, w których łatwo się pogubić, jeśli nie rozważymy wszystkich za i przeciw bardzo rozsądnie.

Wady i zalety domów drewnianych i murowanych

domy drewniane z WarszawyObecnie mamy jeden podstawowy wybór – dom drewniany czy murowany. Oczywiście zdecydowanie bardziej tradycyjną metodą jest murowanie. Domy drewniane nadal są w Polsce mało popularne. Jednak znajdziemy już profesjonalne firmy, który wykonają go w solidnej konstrukcji. Jeśli wprowadzimy w internetowej wyszukiwarce hasło „domy drewniane z Warszawy”, otrzymamy wynik dwóch firm, które podejmą się tego typu budowy. Zanim jednak zdecydujemy, warto poznać wady i zalety obu rozwiązań. W przypadku domu drewnianego z pewnością zyskamy na czasie budowy. Jego stworzenie polega na wyprodukowaniu prefabrykatów i pewnych części, a następnie dotransportowanie ich na działkę i właściwe zmontowanie. Drewno nie potrzebuje czasu na schnięcie tynków, co także znacznie przyspiesza cały proces. Budować możemy więc także o każdej porze roku. Koszty obu rodzajów budowy są zbliżone, więc nie stanowią wyznacznika. Także trwałość budowli jest porównywalna, o ile obie zostały wykonane w prawidłowej technologii. W przypadku domów murowanych łatwiej jest o projekt czy materiały budowlane. Budynki murowane także lepiej akumulują ciepło, ale z kolei mają dużo gorszą samoregulację wilgoci. W domu drewnianym łatwiej zamontować instalacje i ewentualnie dokonać kiedyś modernizacji. Materiał jest bardziej wdzięczny i łatwiejszy w obróbce. Podobnie w obu rodzajach ma się akustyczność. W konstrukcjach drewnianych nośność dźwięków jest początkowo większa, jednak stosuje się specjalne warstwy wygłuszające, które wyrównują ten efekt.

Domy drewniane i murowane mają ze sobą wiele wspólnego. Jednak są pewne cechy, które je między sobą różnią. To właśnie one mogą pomóc nam podjąć decyzję, na którego typu budowlę się zdecydujemy. Utrzymanie ciepła czy wilgoci, wybór projektów czy instalacji, czas i koszt budowy mogą stać się pomocne. Niezależnie jednak od wyboru każdą budowę powinien prowadzić doświadczony, profesjonalny zespół specjalistów.